שן ראשונה
 
 
צחצוח שיניים
עד גיל שנתיים מברשת שיניים משמשת בעיקר כצעצוע, אבל עם צאת השיניים הראשונות כדאי להתחיל לשלב את הצחצוח כחלק מהפעילות הכייפית באמבטיה. ילד המתבונן בהורה המצחצח שיניים מפנים את הפעולה כחלק מלימוד מיומנויות החיים בדומה ללמידת שפה, אכילה סביב שולחן או רחצה. ככל שתחשפו את ילדכם מוקדם יותר למיומנות הצחצוח היא תהפוך להליך טבעי ונעים המעניק לו הרגשה רעננה ונקייה. 
בדיקה אצל רופא שיניים מומלצת החל מגיל שנה ואילך, או עם בקיעת השיניים הראשונות, כדי לזהות בעיות אורתודנטיות מוקדם ככל האפשר. מגיל 3 מומלץ לקחת את הילד לבדיקה שגרתית כדי למנוע התפתחות עששת.
הנה כמה עצות כיצד לצחצח שיניים בגיל צעיר ואיך לחבב את הפעולה על ילדים צעירים

10 טיפים לשיניים בריאות ונקיות
 1. חשוב לבחור מברשת שיניים מותאמת לילדים בעלת סיבים רכים, ראש קטן וידית ארגונומית. מברשת עם דמויות מפורסמות כמו בוב ספוג מעניקות אלמנט משעשע לפעולה.
 2. כל ילד מקבל מברשת אישית – לא משתמשים באותה מברשת לכל הילדים במשפחה.
 3. שיניים מצחצחים לפחות פעמיים ביום, כל פעם במשך 2 דקות. עם בקיעת השיניים הראשונות פעולת הצחצוח מהירה יותר אבל כבר בשלב הזה ההורה משמש דוגמא למלאכת צחצוח נכונה וכמות הזמן המומלצת. מיומנות בסיסית זו שומרת על בריאות הפה של הילד לכל מהלך חייו!
 4. ילדים מצחצחים שיניים כמיטב יכולתם, אבל לא תמיד משלימים את הפעולה כראוי, לכן מומלץ שהורה ילווה את הפעולה ובמקרה הצורך ישלים את הצחצוח נכון. השגחה על צחצוח נכון חשובה יותר בשעות הערב, מכיוון ששעות הלילה הן השעות בהן הפה יבש יותר והחיידקים לא מנוטרלים על ידי הרוק.
 5. מברשת שיניים מחליפים כל 6 שבועות. סיבים שחוקים גורמים נזק לשיניים. בנוסף, מצטברות בקטריות בראש המברשת שלא תמיד נשטפות במים. כדי להפוך את מברשת השיניים לאביזר חביב ניתן לקנות כמה מברשות ולהפוך את הצחצוח למשחק של צבעים, ימים, דמויות ומקומות. 
 6. משחת שיניים המכילה פלואוריד עוזרת להגן טוב יותר מפני עששת. משחת שיניים מועשרת בטעמים טבעיים החביבים על ילדים מאריכה את זמן הצחצוח. ל"אורביטול" מגוון משחות שיניים בטעמי מיץ ענבים, מסטיק או תות, המועשרים גם בפלואוריד, עם דמויות אהובות המחבבות את פעולת הצחצוח אצל ילדים.
 7. יש להניח כמות קטנה בגודל של גרגר אפונה על המברשת. ילדים אינם שולטים בפועלת היריקה ולכן בולעים את המשחה. שימוש במשחות שיניים המיועדות לילדים לא מהוות סכנה בעת בליעת המשחה. 
 8. שתיית מים תורמת לנקיון הפה. למדו ילדים לגרגר מים בפה לאחר אכילת ממתקים כדי לנקות את הפה.שתיית מים מקבילה לפעולת הריור הטבעית שנועדה לשטוף את החיידקים מחלל הפה. כאשר הפה שלנו יבש, החיידקים (500 סוגים שונים מתמקמים בחלל הפה) פועלים ללא הפרעה.
 9.  ביקור קבוע אצל רופא השיניים והשיננית חיוני לשמירה על היגיינת הפה וזיהוי בעיות דנטאליות מוקדם ככל האפשר. הרגילו ילד שכל שיני החלב שלו בקעו לביקור קבוע אצל שיננית כחלק מחוויה מהנה וכהקניית מיומנות חיובית לשמירת בריאות במהלך החיים.
 10. ציחצוח שיניים נכון הוא פעולה שילדים החל מגיל שנתיים צריכים לתרגל כל יום בוקר וערב.
כך מצחצחים נכון
הדגש הוא על קו החניכיים, הנקודה בה הצטברות הפלאק היא הגבוהה ביותר
 • מעבירים את המברשת על השיניים בצורה מעגלית וכן למעלה ולמטה כך שמכסים את כל משטח השן.
 • מתחילים בלסת התחתונה, שן אחר שן, כולל החלק האחורי של השיניים הטוחנות, ואז חוזרים על הלסת  באזור החלל הפנימי של השיניים.
 • מצחצחים את אזור השן "הנוגס" בצורה ישרה, הלוך וחזור.
 • מצחצחים את שטח פני השן
 • בסיום התהליך, מצחצחים את הלשון
 * ללא קשר לצורת הצחצוח, כדאי מייד עם התחלת הקניית המיומנות 
 להקפיד על זמן הצחצוח. ככל שהילד גדל הוא לומד לצחצח נכון יותר,
 אבל משך הפעולה הוא מרכיב חשוב בהפיכתה לפעולה חיובית ומהנה. 
לצפייה בסרט "צחצוח שן ראשונה" >>

<< להדפסת הכתבה << לרשימת הכתבות המלאה
בבייבי כיף תיהנו ממגוון מוצרי רחצה וטיפוח עדין לבייבי שלכם, טיפים מפנקים שיסייעו לכם לרחוץ אותו, סרטוני וידאו שמראים איך לטפל בתינוק ועוד כתבות שיעניינו את ההורים החדשים וגם את הותיקים שביניכם...